Skidåkare i en bred pist med snöklädda bergstoppar under blå himmel
Jämför & topplistor

Billigaste skidorterna i Europa – liftkort och priser jämförda

Liftkort ur skidorternas egna prislistor plus mat och öl – från Poiana Brașov och Jahorina till Alperna och Sälen.

Billigast i Europa för liftkortet är Poiana Brașov i Rumänien, Jahorina i Bosnien och Hercegovina och Kopaonik i Serbien. Ett sexdagarskort för en vuxen kostar där runt 1 900–2 600 kronor enligt ortenas egna prislistor, mot runt 3 200 kronor i Sälen en lördag på sportlovet och 4 600–4 800 kronor i Alperna. Bansko i Bulgarien, som ofta nämns som Europas billigaste skidort, har i dag dyrare liftkort än Sälen.

Liftkortet är bara halva kalkylen. På Balkan är även middagen och ölen billiga, runt en halv svensk nivå, medan Schweiz är dyrare än Sverige på i stort sett allt. Nedan går vi igenom liftkortspriserna ort för ort, vad maten kostar i respektive land och varför de svenska fjällen klarar sig bättre i jämförelsen än många tror.

Liftkortet: tio orter, tre prisnivåer

Vi har bara tagit med priser som skidorterna själva publicerar. Några har redan släppt prislistan för vintern 2026/27, andra har bara säsongen 2025/26 ute. Säsongen står i tabellen, och priserna är räknade om till kronor med kursen 11,29 kr per euro (Riksbanken, 25 september 2026) och dagskurser för övriga valutor. Där orten har olika priser för låg- och högsäsong visar vi högsäsongen, eftersom det är då de flesta svenskar åker.

Liftkort för en vuxen, pris i skidortens egen prislista, omräknat till kronor och sorterat efter sexdagarskortet. Högsäsong där orten har säsongspriser. SkiStar och Zermatt har dynamiska priser. Sammanställning: Prisnivå.se utifrån skidorternas prislistor, hämtade 26 september 2026.
SkidortLandSäsong1 dag, lokal valuta1 dag, kr6 dagar, lokal valuta6 dagar, kr
Poiana BrașovRumänien2025/26240 lei514900 lei1 928
JahorinaBosnien och Hercegovina2025/2686 KM497373 KM2 154
KopaonikSerbien2025/266 500 dinar62527 100 dinar2 604
Sälen (SkiStar)Sverige2026/27–650–3 157
Åre (SkiStar)Sverige2026/27–759–3 708
BanskoBulgarien2025/2659 €666341 €3 850
Zermatt, från-prisSchweiz2026/27från 89 CHF1 065från 384 CHF4 593
SkiWelt Wilder KaiserÖsterrike2026/2779,50 €898413,50 €4 668
Les 3 ValléesFrankrike2026/2784,20 €951421 €4 753

Tre saker sticker ut. Skillnaden mellan billigast och dyrast är ungefär en faktor två och en halv, inte tio. Veckokortet är relativt billigast i Poiana Brașov, där sex dagar kostar mindre än fyra endagskort. Och de svenska fjällen hamnar mitt i listan, före Bansko och långt före Alperna.

För Sälen och Åre gäller priset vid köp på SkiStars webbplats i slutet av september, för lördagen 20 februari 2027 – mitt i sportlovsveckorna. SkiStar sätter priserna dynamiskt, och samma kort kan bli dyrare närmare avresan. En lördag i mitten av januari kostade sexdagarskortet i Sälen 2 847 kronor vid samma tillfälle. För dig som inte har ett SkiPass-kort tillkommer 55 kronor.

Balkan och Rumänien: billigast i backen och på krogen

Poiana Brașov ligger strax ovanför staden Brașov i Karpaterna. Säsongens prislista är enkel: 240 lei för en dag och 900 lei för sex, samma pris hela vintern. Det blir runt 320 kronor per skiddag på ett veckokort. Backarna är färre och kortare än i Alperna, och det är det man betalar mindre för.

Jahorina, en knapp timme från Sarajevo, var arena för OS 1984 och har tre prisnivåer. Ett dagskort kostar 73 KM i för- och eftersäsong, 79 KM i mellansäsong och 86 KM i högsäsong, som enligt prislistan är 22 december–15 januari och 9–27 februari. Den bosniska marken är knuten till euron, så priset rör sig i takt med den. Åker du i mellansäsong, till exempel i slutet av januari, kostar sex dagar 345 KM, runt 1 990 kronor.

Kopaonik i södra Serbien är landets största skidort och drivs av det statliga bolaget Skijališta Srbije. Högsäsong är jul och nyår samt 11–17 februari. Utanför de veckorna kostar dagskortet 5 600–5 900 dinar, runt 540–570 kronor. Den som köper kortet i förväg i bolagets webbutik fick under säsongen 2025/26 mellan 5 och 15 procents rabatt, beroende på när köpet gjordes.

Här är också maten billig. Enligt Numbeos landsgenomsnitt kostar en fatöl på krogen runt 23 kronor i Bosnien och Rumänien och 29 kronor i Serbien, mot 80 kronor i Sverige. Varför länderna är så billiga, och vilka av dem som ligger lägst, går vi igenom i vilket land som är billigast på Balkan.

Utanför EU gäller inte EU-kortet. Serbien och Bosnien och Hercegovina är inte med i EU, och där täcker det europeiska sjukförsäkringskortet ingenting. En skidolycka med helikoptertransport eller operation kan kosta mer än hela resan. Kontrollera att din reseförsäkring gäller för utförsåkning, och läs mer i vad sjukvård utomlands kostar.

Bansko: inte längre ett fynd i liftkön

Bansko har länge marknadsförts som Europas billigaste skidort, och på krogen stämmer det fortfarande. En middag på en mellanklassrestaurang kostar runt 230 kronor per person i Bulgarien enligt Numbeo, och en stor öl runt 23 kronor. Men liftkortet har hunnit ikapp. Under huvudsäsongen 27 december–31 mars kostade ett dagskort 59 euro säsongen 2025/26, och sex dagar 341 euro – runt 3 850 kronor. Det är mer än sex dagar i Sälen under sportlovet.

Från 1 april sjönk priset till 45 euro för en dag och 259 euro för sex dagar. Den som kan åka i början av april betalar alltså runt en fjärdedel mindre, med risk för sämre snö i de lägre delarna av backarna. Bulgarien har dessutom bytt valuta: sedan 1 januari 2026 betalar man i euro, och lev gäller inte längre som betalningsmedel. Bansko har ännu inte publicerat priserna för vintern 2026/27.

Slutsatsen blir att Bansko är billigt att bo och äta i, men inte att åka skidor i. För en familj som mest åker i barnbacken och äter ute varje kväll kan orten ändå bli billigare än Sälen totalt sett. För den som vill åka mycket är Jahorina och Kopaonik billigare.

Alperna: dyrt liftkort, men mer backe för pengarna

I Alperna ligger ett sexdagarskort på 4 600–4 800 kronor i de stora systemen vi har kontrollerat. SkiWelt Wilder Kaiser–Brixental i Tyrolen tar 79,50 euro för en dag och 413,50 euro för sex dagar mellan 19 december och 12 mars. I Les 3 Vallées, med Val Thorens, Méribel och Courchevel, kostar en dag 84,20 euro och sex dagar 421 euro från 19 december. Sexdagarskortet kostar där lika mycket som femdagarskortet.

Zermatt har infört dynamiska priser. Dagskortet kostar från 89 franc och sex dagar från 384 franc, men det lägsta priset gäller bara i november och de sista veckorna i april. Mitt i vintern blir det mer. I Schweiz är dessutom resten av vardagen dyr: en middag kostar runt 600 kronor per person och en öl runt 89 kronor enligt Numbeos landsgenomsnitt.

Invändningen mot att jämföra rakt av är storleken. Les 3 Vallées och SkiWelt har många gånger fler backkilometer än Poiana Brașov och Jahorina, och den som åker från första till sista lift en hel vecka får mer åkning per krona i ett stort system. Men för en genomsnittlig semesteråkare, som tar lunch i en stuga och slutar vid tre, är det svårt att hinna utnyttja skillnaden.

Lågsäsong i Alperna slår högsäsong på Balkan. SkiWelt tar 71,50 euro för en dag i december före jul och i slutet av mars, och Les 3 Vallées 75,70 euro i början av december och i april. Skillnaden mot högsäsong är runt 10 procent. Mer om hur mycket man sparar på att flytta resan finns i lågsäsong eller högsäsong.

Andorra, Italien och Slovakien: priser vi inte kunde få fram

Tre populära alternativ saknas i tabellen, och det beror inte på att de är dyra. Andorra är känt för låga skatter, men Grandvalira, landets största skidområde, sätter dynamiska priser och publicerar inget fast pris för en vuxen. Priset syns först när man väljer datum i bokningen.

För Italien och Dolomiterna har vi inte kunnat läsa Dolomiti Superskis prislista direkt från källan, och därför skriver vi inget pris. Italien har å andra sidan ett av Europas billigaste kaffe: runt 20 kronor för en cappuccino enligt Numbeo, mindre än hälften av det svenska priset. Middagen är däremot i nivå med den svenska, runt 395 kronor per person.

Jasná i Slovakien är Slovakiens största skidort och ett vanligt alternativ för den som vill åka i Tatrabergen. Prislistan för vintern visades inte på ortens webbplats i september, så vi har inte tagit med något pris. Maten och ölen i Slovakien hör däremot till de billigaste i EU, med en stor öl för runt 23 kronor.

Maten och ölen på plats

För en vecka i backen kan maten kosta lika mycket som liftkortet. Tabellen nedan visar landsgenomsnitt från Numbeo, som bygger på priser som användare själva rapporterar. En skidort är nästan alltid dyrare än landets snitt, och priset för en öl i en fjällstuga på 2 000 meters höjd kan vara det dubbla. Läs därför talen som en fingervisning om hur länderna ligger mot varandra, inte som priset i backen.

Typiska priser i kronor, landsgenomsnitt. Middag per person = halva priset för en trerättersmiddag för två på en mellanklassrestaurang. Andorra har få bidragsgivare och osäkra tal. Källa: Numbeo, september 2026 (crowdsourcade uppgifter).
LandMiddag per personFatöl 0,5 lCappuccinoÖl 0,5 l i butik
Bosnien och Hercegovina18123179,2
Rumänien214242911
Bulgarien231232511
Serbien24129248,4
Slovakien254232911
Andorra (osäkert)254342518
Frankrike339683928
Österrike395574715
Italien395572018
Sverige400804720
Schweiz599896126

Den som lagar mat själv i en lägenhet märker skillnaden mest i butiken. En halvliter öl i affären kostar under 12 kronor på Balkan och i Rumänien, mot runt 20 kronor på Systembolaget. Hur alkoholpriserna skiljer sig i resten av Europa går vi igenom i alkoholpriser i Europa, och restaurangpriserna i restaurangpriser i Europa.

En vecka i backen: liftkort plus kvällarna

Lägger man ihop ett sexdagarskort med en middag och två öl varje kväll i sex dagar, enligt Numbeos landsgenomsnitt, ser rangordningen ut så här. Boende, skidhyra, skidskola och resan dit ingår inte.

Här syns varför Bansko ändå hamnar före Sälen: kvällarna kostar hälften så mycket. Och Frankrike blir billigare än Österrike trots dyrare liftkort, eftersom middagen enligt Numbeo är billigare i Frankrike. Men kom ihåg att Les 3 Vallées ligger långt över det franska snittet. Vill du räkna på din egen resa med boende inräknat, använd reskostnadskalkylatorn.

Resan dit och boendet avgör resten

Liftkort och mat är det man kan jämföra med prislistor. Flyget och boendet är det som oftast avgör. Till Sälen och Åre tar man sig med bil, buss eller tåg, och till Sälen finns sedan 2019 en flygplats. Till Kopaonik, Jahorina och Poiana Brașov blir det flyg till Belgrad, Sarajevo eller Bukarest och sedan några timmar på vägen, vilket kan äta upp en del av det man sparar på liftkortet. Tips om biljetterna finns i så hittar du billiga flyg från Sverige.

Numbeo samlar inte in hotellpriser, och därför har vi inget eget mått på boendet i skidorterna. Den generella regeln är att boende vid backen följer efterfrågan snarare än landets lönenivå, och att jul, nyår och de europeiska sportlovsveckorna i februari är dyrast överallt. Jämför boendet för dina egna datum innan du väljer ort. Mer om vad dagarna kostar i olika länder finns i hur mycket pengar man behöver per dag utomlands, och en bredare rangordning i de billigaste länderna i Europa.

Vanliga frågor

Vilken är den billigaste skidorten i Europa?

Poiana Brașov i Rumänien har det billigaste veckokortet bland de orter vi har kontrollerat: 900 lei, runt 1 930 kronor för sex dagar säsongen 2025/26. Jahorina i Bosnien och Hercegovina är nästan lika billig, runt 2 150 kronor i högsäsong och runt 1 990 kronor i mellansäsong.

Är Bansko billigare än Sälen?

Inte för liftkortet. Sex dagar i Bansko kostade 341 euro, runt 3 850 kronor, under huvudsäsongen 2025/26, mot 3 157 kronor för sex dagar i Sälen en lördag i februari 2027. Men mat och öl i Bulgarien kostar ungefär hälften av det svenska, så totalt kan Bansko ändå bli billigare.

Vad kostar liftkort i Alperna?

Runt 900–1 100 kronor för en dag och 4 600–4 800 kronor för sex dagar i de stora områdena vi har kontrollerat: SkiWelt i Österrike, Les 3 Vallées i Frankrike och Zermatt i Schweiz. Lågsäsong i december och april sänker priset med runt 10 procent.

När är det billigast att åka skidor?

I början av december och från mitten av mars, utanför jul, nyår och de europeiska sportlovsveckorna i februari. Jahorina, Kopaonik, SkiWelt och Les 3 Vallées har alla lägre priser då, och i Bansko sjönk dagskortet från 59 till 45 euro från 1 april.

Källor: Bansko, liftkortspriser 2025/26, OC Jahorina, prislista 2025/26, Skijališta Srbije, prislista Kopaonik 2025/26, Poiana Brașov, liftkort 2025/26, SkiWelt, priser 2026/27, Les 3 Vallées, priser 2026/27, Zermatt Bergbahnen, priser 2026/27, SkiStar, priser Sälen och Åre, Grandvalira, dagskort, Numbeo, levnadskostnader. Liftkortspriserna hämtades från skidorternas webbplatser 26 september 2026; SkiStars dynamiska priser gäller köp det datumet. Omräkning med 11,29 kr per euro (Riksbanken, 25 september 2026) och open.er-api.com 26 september 2026 för övriga valutor. Numbeos priser är crowdsourcade landsgenomsnitt från september 2026 och ska läsas som ungefärliga.