Staden Hvar med röda tak kring den djupblå hamnviken och gröna kullar, sett från luften
Jämför & topplistor

Billigaste öarna i Medelhavet – Kreta, Mallorca, Malta och Hvar

Hvar, Kreta, Cypern, Mallorca, Malta, Sicilien och Korsika rangordnade efter prisnivå och avgifter per natt.

Foto: Carsten Steger · CC BY-SA 4.0 · Wikimedia Commons · skalad och beskuren

Billigast bland Medelhavets semesteröar är de kroatiska öarna som Hvar, där landets allmänna prisnivå ligger på ungefär 65 procent av den svenska enligt Eurostat 2025. Därefter kommer de grekiska öarna – Kreta, Rhodos, Korfu och Zakynthos – tätt följda av Cypern, Mallorca och Malta, alla runt 72–76. Sicilien och Sardinien ligger högre, och dyrast är Korsika med franska priser.

Men ska du äta ute varje kväll blir ordningen en annan. På restauranger och hotell är Grekland, Cypern och Spanien billigare än Kroatien, och skillnaden mellan de tre är så liten att den försvinner i vilken taverna eller vilket hotell du väljer. Det som faktiskt skiljer öarna åt i plånboken är de avgifter som tas ut per natt, och där finns stora skillnader mellan länderna.

Öarna delar sitt lands prisindex

Den officiella statistiken över prisnivå finns bara per land. Eurostat mäter vad samma korg av varor och tjänster kostar i varje europeiskt land, och siffrorna för 2025 publicerades i juli 2026. Det finns inget separat index för Kreta, Mallorca eller Sicilien. Alla grekiska öar får alltså Greklands tal, alla spanska öar Spaniens och så vidare. Två undantag är Cypern och Malta, som är egna länder och därför har egna index.

Det betyder inte att alla öar i ett land är lika dyra. Santorini och Mykonos ligger av allt att döma långt över det grekiska snittet, och Ibiza över Mallorca och Menorca. Men det finns ingen officiell statistik som visar hur mycket, och vi hittar inte på några tal. Därför rangordnar vi länderna efter Eurostats index och kompletterar med de avgifter och priser som vi kunnat kontrollera hos myndigheter och operatörer. Metoden beskrivs närmare på sidan så räknar vi.

Prisnivå i länderna med semesteröar i Medelhavet, Sverige = 100. Allmän nivå = hushållens konsumtion. Omräknat av Prisnivå.se från Eurostat, prisnivåindex för år 2025 (uppdaterat juli 2026). Sorterat efter allmän nivå.
LandÖar (urval)Allmän nivåRestaurang och hotellLivsmedelAlkohol i butik
KroatienHvar, Brač, Korčula, Krk65739689
GreklandKreta, Rhodos, Korfu, Zakynthos, Kos727096103
CypernCypern74699176
SpanienMallorca, Menorca, Ibiza76698760
MaltaMalta, Gozo767410383
ItalienSicilien, Sardinien80909255
FrankrikeKorsika91949767
Sverige–100100100100

Tre saker sticker ut. Livsmedel i butik kostar nästan lika mycket som hemma i alla länderna – på Malta och i Grekland till och med lite mer, trots att Sverige sänkte matmomsen i april 2026 (Eurostats tal är från 2025). Restaurangerna är däremot klart billigare, utom på Korsika och i Italien. Och alkohol i butik skiljer sig enormt: i Italien och Spanien kostar den drygt hälften av svensk nivå, i Grekland något mer än på Systembolaget.

1. Kroatiens öar: lägst totalnivå, inte lägst krognota

Kroatien har den lägsta allmänna prisnivån av alla länder med stora semesteröar i Medelhavet, runt 65 procent av den svenska. Det syns framför allt i boende, el och tjänster som svenska turister sällan betalar direkt. På restaurang och hotell ligger landet på 73, alltså dyrare än Grekland, Cypern och Spanien. Livsmedel i butik är nästan lika dyra som hemma.

För öarna i Dalmatien tillkommer att turismen är koncentrerad till några sommarmånader, och hamnstäder som Hvar stad drar till sig en publik som betalar bra. Räkna därför inte med att Kroatiens låga landsindex ger den billigaste semestern om du bor på hotell och äter ute. Den som hyr lägenhet och lagar en del mat själv har mer nytta av det. Kroatien har haft euro sedan 2023, så inga växlingsavgifter tillkommer för den som har ett kort utan påslag i euro. Turistskatten sätts av kommunerna, och vi har inte kontrollerat beloppen för öarna. En jämförelse med grannlandet finns i Kroatien eller Montenegro, och om fastlandets hamnstäder i prisnivån i Split och prisnivån i Dubrovnik.

2. De grekiska öarna: billig taverna, avgift per rum

Grekland är det land som ger mest semester per krona för den som äter ute. Restauranger och hotell ligger på 70 procent av svensk nivå. En middag som kostar 500 kronor hemma motsvarar i ett räkneexempel runt 350 kronor i Grekland. Det gäller Kreta, Rhodos, Korfu, Zakynthos och Kos lika mycket som fastlandet, eftersom indexet är nationellt.

Två saker drar upp notan. Den första är alkohol i butik: enligt Eurostat är den dyrare i Grekland än i Sverige. Den som tänkt handla vin och öl till balkongen gör ingen vinst. Den andra är klimatavgiften, som enligt lag 5177/2025 tas ut per rum och natt och betalas av gästen före avresan. Mellan april och oktober är den 2 euro på ett hotell med en eller två stjärnor, 5 euro med tre stjärnor, 10 euro med fyra och 15 euro med fem. Från november till mars är den 0,50, 1,50, 3 respektive 4 euro. En vecka på ett trestjärnigt hotell i juli kostar alltså 35 euro extra per rum, runt 395 kronor med kursen 11,29 kronor per euro (Riksbanken, 25 september 2026). På ett fyrstjärnigt hotell blir det runt 790 kronor. Eftersom avgiften gäller rummet och inte personen blir den relativt sett billigare för en familj som delar rum.

Vilken grekisk ö som är billigast kan inte avgöras med officiell statistik. Vi reder ut det så långt det går i vilken grekisk ö är billigast, och för Kreta har systersajten en genomgång av bussarna på Kreta. Den som väger Grekland mot turkiska badorter som Bodrum hittar jämförelsen i Grekland eller Turkiet.

3. Cypern: lika billigt som Grekland, billigare vin

Cypern hamnar nästan exakt på Greklands nivå: 74 totalt och 69 på restaurang och hotell. Skillnaden ligger i butiken. Alkohol kostar runt tre fjärdedelar av svensk nivå, klart mindre än i Grekland, och livsmedel är något billigare. Den som bor i lägenhet och handlar själv har alltså en liten fördel på Cypern.

Cypern är dessutom en ö som fungerar på vintern, och utanför högsäsongen sjunker efterfrågan på hotell. Vi har inte hittat någon officiell turistavgift per natt att räkna med, men har inte heller kunnat utesluta lokala avgifter, så kontrollera med ditt boende. Lokalbussarnas priser har vi inte kunnat läsa hos operatören, och därför skriver vi inga belopp.

4. Mallorca, Menorca och Ibiza: billig alkohol, skatt per person

Spanien ligger på 76 totalt och 69 på restaurang och hotell, i praktiken samma nivå som Grekland och Cypern. Spanien har däremot den billigaste alkoholen i butik av länderna i tabellen utom Italien, runt 60 procent av svensk nivå. Det märks för den som köper vin och öl själv.

Balearerna tar ut en turistskatt per person och dygn. Enligt lagtexten i den konsoliderade versionen i Spaniens officiella författningssamling (senast ändrad i maj 2025) är den 4 euro på femstjärniga hotell och fyrstjärniga superior, 3 euro på fyrstjärniga, 2 euro på hotell med en till tre stjärnor och i semesterbostäder, och 1 euro på hostal, pensionat, camping och vandrarhem. Barn under 16 år är befriade. Från 1 november till 30 april är skatten 75 procent lägre, och från nionde dygnet halveras den.

Två vuxna som bor en vecka på ett fyrstjärnigt hotell i juli betalar alltså 42 euro, runt 475 kronor. Samma vecka i februari kostar 10,50 euro, runt 120 kronor. En familj med två barn under 16 betalar som två vuxna. Jämfört med Grekland blir Balearerna dyrare för par på fina hotell, men billigare för familjer på enklare boenden. Det har presenterats förslag om högre sommarbelopp, men vi har inte hittat någon ändring i kraft. Kontrollera beloppet vid bokningen.

Kanarieöarna ligger inte i Medelhavet. Teneriffa och Gran Canaria räknas ofta in när svenskar jämför öar i södra Europa, men de ligger i Atlanten och har egna skatteregler. De jämförs i vilken Kanarieö är billigast.

5. Malta: billig buss, avgift med tak

Malta ligger på 76 totalt och 74 på restaurang och hotell, strax över Spanien och Grekland. Livsmedel i butik är dyrare än i Sverige, vilket inte är konstigt för en liten önation som importerar det mesta. Alkohol ligger på runt 83 procent av svensk nivå.

Malta har två konkreta kostnader som är lätta att räkna på. Miljöavgiften tredubblades den 1 juli 2026 till 1,50 euro per vuxen och natt, med ett tak på 22,50 euro. Två vuxna som stannar en vecka betalar 21 euro, runt 235 kronor. Taket gör avgiften förutsägbar för den som övervintrar.

Bussen är den andra. Enligt Malta Public Transport kostar en biljett på dagslinjerna 2,00 euro på vintern och 2,50 euro på sommaren, runt 23 respektive 28 kronor, och gäller i två timmar. Nattbussen kostar 3,00 euro. Innehavare av ett personligt tallinja-kort med namn och foto åker gratis på bussar och vissa färjor. Kortet kräver registrering med foto och id-handling och levereras enligt operatören normalt inom två veckor. Exakt vem som har rätt till det har vi inte kunnat läsa hos myndigheten, så räkna med att betala per resa om du stannar en kortare tid.

6. Sicilien och Sardinien: dyrare krog, billigast vin

Italien ligger på 80 totalt, men på restaurang och hotell på 90 – klart dyrare än Grekland, Cypern och Spanien. En middag som kostar 500 kronor hemma motsvarar i räkneexemplet runt 450 kronor. Det är det nationella snittet, och södra Italien kan mycket väl vara billigare än Milano eller Venedig, men det finns ingen officiell statistik per region som visar det.

Alkohol i butik är däremot billigare i Italien än i något annat land i tabellen, runt 55 procent av svensk nivå. Turistskatten sätts av varje kommun och varierar, och vi har inte kontrollerat beloppen på Sicilien eller Sardinien. Hur Italien står sig mot Spanien i stort går vi igenom i Italien eller Spanien.

7. Korsika: franska priser

Korsika hör till Frankrike och får landets index: 91 totalt och 94 på restaurang och hotell. Det gör ön till den dyraste av de stora Medelhavsöarna. Middagen för 500 kronor hemma motsvarar i räkneexemplet runt 470 kronor. Korsika kan vara ett bra resmål av andra skäl, men det är inte ett billigt resmål, och franska kommuners taxe de séjour tillkommer. Vi har inte kontrollerat beloppen på ön.

Turkiet har den lägsta prisnivån av alla länder vid Medelhavet, runt 49 procent av svensk nivå, men de turkiska öarna är få och sällan resmål för svenskar. Alkoholen i butik är dessutom dyrare än i Sverige. För jämförelsens skull finns landet i prisnivån i Turkiet.

Avgifter per natt på några öar, med kursen 11,29 kr per euro (Riksbanken, 25 september 2026). Källor: grekisk lag 5177/2025 art. 44; Balearernas lag 2/2016 art. 13 (BOE, konsoliderad version maj 2025); Maltas miljöavgift från 1 juli 2026; Malta Public Transport, september 2026.
ÖAvgiftExempel: två vuxna, sju nätter i juliSamma i februari
Grekiska öarPer rum och natt: 2–15 € (apr–okt), 0,50–4 € (nov–mar)Trestjärnigt: 35 €, ca 395 kr10,50 €, ca 120 kr
Mallorca, Menorca, IbizaPer person och dygn: 1–4 €, −75 % nov–aprFyrstjärnigt: 42 €, ca 475 kr10,50 €, ca 120 kr
Malta1,50 € per vuxen och natt, tak 22,50 €21 €, ca 235 kr21 €, ca 235 kr
Malta, buss2,50 € sommar, 2,00 € vinter per biljettca 28 kr per resaca 23 kr per resa

Vad avgör egentligen priset på din ö?

Skillnaderna mellan Grekland, Cypern, Spanien och Malta är så små att de sällan avgör vilken semester som blir billigast. Där väger tre andra saker tyngre. Den första är säsongen: både Grekland och Balearerna har lägre avgifter på vintern, och hotellpriserna följer efterfrågan. Hur mycket det kan betyda går vi igenom i lågsäsong eller högsäsong. Den andra är hur du reser – paketresa eller egen bokning – vilket vi jämför i billigaste charterresmålen. Den tredje är vilken ö du väljer inom landet: Santorini och Ibiza är dyra av skäl som inget landsindex fångar.

Ta ställning så här: vill du äta ute billigt, välj Grekland, Cypern eller Mallorca. Vill du ha lägst totalnivå och bo i lägenhet, välj Kroatien. Vill du ha billigt vin, välj Sicilien eller Sardinien – men räkna med dyrare krog. Korsika väljer man inte för priserna. Fler turistavgifter jämför vi i turistskatter i Europa, och krognotor land för land i restaurangpriser i Europa.

Vanliga frågor

Vilken ö i Medelhavet är billigast att semestra på?

De kroatiska öarna har lägst allmän prisnivå, runt 65 procent av svensk nivå enligt Eurostat 2025. För den som äter ute är de grekiska öarna, Cypern och Mallorca lika billiga eller billigare, eftersom restauranger och hotell där ligger runt 69–70 procent av svensk nivå.

Är Kreta billigare än Mallorca?

I stort sett nej – Grekland och Spanien ligger på nästan samma nivå för restauranger och hotell, 70 respektive 69 procent av svensk nivå. Skillnaden ligger i detaljerna: vin och öl i butik är klart billigare på Mallorca, medan Greklands klimatavgift tas per rum i stället för per person.

Hur mycket är turistskatten på Mallorca?

Enligt Balearernas lag är den 1–4 euro per person och dygn beroende på boende, till exempel 3 euro på ett fyrstjärnigt hotell. Mellan 1 november och 30 april är den 75 procent lägre, från nionde dygnet halveras den och barn under 16 år betalar ingenting.

Har Kreta och Rhodos samma prisnivå?

Officiellt ja, eftersom den statistik som finns gäller hela Grekland och inte enskilda öar. I praktiken kan priserna skilja sig mellan orter och öar, men det finns ingen officiell mätning som visar hur mycket, och vi redovisar därför inga tal per ö.

Källor: Eurostat, prisnivåindex 2025, omräknat till Sverige = 100; Grekland, lag 5177/2025 art. 44; Balearerna, lag 2/2016 (BOE); Malta Public Transport; UD:s reseinformation (ingen avrådan för Kroatien, Grekland, Cypern, Spanien, Malta, Italien eller Frankrike, 26 september 2026). Avgifter och priser kontrollerade 26 september 2026. Växelkurs: 11,29 kr per euro (Riksbanken, 25 september 2026).