Resenär med en stor röd ryggsäck på en stenlagd stig bland tropisk grönska, sedd bakifrån
Planera resan

Backpacking på budget – vad kostar det per region?

Dagsbudget utan boende i 29 länder: Sydostasien, Indien och Nepal, Latinamerika och Balkan.

Billigast att backpacka är Sydostasien och Sydasien. Två enkla restaurangmåltider, en öl, en flaska vatten och två bussresor kostar runt 60 kronor om dagen i Vietnam och knappt 70 i Indien och Nepal, enligt Numbeo. På Balkan blir samma dag 190–300 kronor, i Latinamerika allt från drygt 60 kronor i Bolivia till över 350 i Argentina. I Sverige kostar den runt 460 kronor.

Sängen kommer ovanpå, och där har vi inga säkra siffror: vandrarhemspriser finns inte i Numbeos databas. Nedan visar vi exakt vad som ingår i dagsbudgeten, hur du lägger till boendet själv och vad som gäller för visum och säkerhet i de fyra klassiska backpackerregionerna.

Så har vi räknat dagsbudgeten

Dagsbudgeten bygger på fem poster ur Numbeos prisdata från september 2026: två måltider på en enkel restaurang, en inhemsk öl på 0,5 liter på krog, en flaska vatten på 1,5 liter i butik och två enkelbiljetter i lokaltrafiken. För Vietnam blir uträkningen 2 × 19 + 10 + 5 + 2 × 3 = 59 kronor. Frukost, snacks och en extra kaffe får plats i skillnaden mellan det du äter på gatan och Numbeos restaurangpris.

Numbeo är crowdsourcat, alltså inskickat av användare, och talen är ungefärliga landsgenomsnitt. De speglar inte turistgatan i Bangkok eller Goa utan landet i stort. För flera länder i tabellerna nedan är underlaget tunt, och då markerar vi det.

Sydostasien: 60–130 kronor om dagen

Dagsbudget i kronor utan boende: två enkla måltider, en öl på krog, vatten 1,5 l i butik och två lokala biljetter. Landsgenomsnitt. Källa: Numbeo, september 2026 (crowdsourcade uppgifter). * = färre än 20 bidragsgivare.
LandEnkel måltidÖl, krogLokal biljettDagsbudget
Vietnam1910359
Indonesien1722365
Laos*2213572
Kambodja30101097
Filippinerna39133102
Thailand30219103
Malaysia36367130

Sydostasien är billigast och enklast. Vietnam och Indonesien ligger under 70 kronor, Thailand runt 100. Malaysia drar upp snittet med dyr öl – alkohol beskattas hårt där. För Laos bygger siffrorna på tolv bidragsgivare och är från juni, så de ska läsas med försiktighet. Hela jämförelsen finns i vilket land är billigast i Sydostasien.

Visum: Sedan 15 september 2026 får svenskar stanna 30 dagar visumfritt i Thailand, bara för turism, och ett digitalt ankomstkort (TDAC) ska fyllas i före inresan. Thailands turistmyndighet påminner också om att den som reser in visumfritt ska kunna visa minst 10 000 baht per person, cirka 3 000 kronor. Vietnam ger 45 dagar utan visum. För Kambodja, Laos, Indonesien, Malaysia och Filippinerna ska du kontrollera villkoren hos landets ambassad innan resan.

Säkerhet: UD avråder från alla resor till Myanmar, från alla resor inom 20 kilometer från gränsen mellan Thailand och Kambodja och från icke nödvändiga resor till Thailands fyra sydligaste provinser. Gränszonen berör klassiska landvägar mellan länderna – kontrollera vilken övergång du tänker använda.

Indien, Nepal och Sri Lanka: billigast mat, dyrare inresa

Dagsbudget i kronor utan boende, samma korg som ovan. Landsgenomsnitt. Källa: Numbeo, september 2026 (crowdsourcade uppgifter).
LandEnkel måltidÖl, krogLokal biljettDagsbudget
Indien2119368
Nepal1923268
Sri Lanka2823287

Maten är lika billig som i Vietnam och lokaltrafiken ännu billigare. Det som gör Sydasien dyrare är inresan och avstånden. Tåg- och bussresor mellan städerna i Indien tar lång tid, och den som har ont om dagar slutar ofta med inrikesflyg, som inte syns i dagsbudgeten.

Visum: Indien kräver visum. Det söks som e-turistvisum på den indiska regeringens portal, med avgiften betald online, och det kortaste gäller 30 dagar med flera inresor och kan inte förlängas. Ett elektroniskt ankomstkort ska dessutom lämnas in inom 72 timmar före ankomsten. Nepal ger visum vid ankomst till flygplatsen i Katmandu: 30 dollar för 15 dagar, 50 dollar för 30 dagar och 125 dollar för 90 dagar, enligt landets immigrationsmyndighet – cirka 300, 500 respektive 1 240 kronor. Sri Lanka har sedan 25 maj 2026 gratis elektroniskt inreselov (ETA) för svenskar, för 30 dagar.

Säkerhet: UD avråder från alla resor till Jammu och Kashmir och inom 10 kilometer från gränsen mellan Indien och Pakistan. Nepal och Sri Lanka finns inte på UD:s lista över länder med avrådan.

Latinamerika: störst spridning

Dagsbudget i kronor utan boende, samma korg som ovan. Landsgenomsnitt. Källa: Numbeo, september 2026 (crowdsourcade uppgifter). * = färre än 30 bidragsgivare.
LandEnkel måltidÖl, krogLokal biljettDagsbudget
Bolivia1814362
Ecuador35204107
Peru35236114
Nicaragua*50141127
Brasilien631910173
Colombia742211202
Chile82368228
Guatemala783220240
Mexiko112287277
Argentina1443410357

Andinska länderna – Bolivia, Ecuador och Peru – är i klass med Sydostasien. Mexiko och Argentina är det inte: en enkel måltid kostar där 110–145 kronor, nästan som i Sverige. Mer finns i den kommande guiden till billigaste länderna i Sydamerika och i billigaste länderna i Centralamerika och Karibien.

Visum: Reglerna skiljer sig mellan länderna och har inte kontrollerats land för land här. Läs inresereglerna hos respektive lands ambassad innan du bokar en rutt som korsar flera gränser.

Säkerhet: Här är UD:s avrådan mer spridd än i Asien. Sedan 17 juni 2026 avråder UD från icke nödvändiga resor till Ecuadors kustprovinser, bland annat Guayas och Manabí, och från alla resor nära gränsen mot Colombia. I Colombia gäller avrådan för Norte de Santander, gränsområdena och flera departement. I Bolivia avråder UD sedan 16 juli 2026 från alla resor till provinsen Chapare. Mexiko, Peru och Guatemala finns inte på listan.

Klassiska rutter korsar avrådda zoner. Landvägen mellan Colombia och Ecuador, kustvägen genom Ecuador och gränsövergången mellan Thailand och Kambodja berörs alla av UD:s avrådan. Reser du mot en avrådan kan reseförsäkringen påverkas. Läs UD:s reseinformation för varje land på rutten – inte bara det du flyger till.

Balkan och Östeuropa: dyrare men närmare

Dagsbudget i kronor utan boende, samma korg som ovan. Landsgenomsnitt. Källa: Numbeo, september 2026 (crowdsourcade uppgifter). † = måltidspriset är identiskt med andra fält i Numbeo och kan vara felregistrerat.
LandEnkel måltidÖl, krogLokal biljettDagsbudget
Kosovo†56236155
Nordmakedonien74227189
Bosnien och Hercegovina†752313206
Georgien102234242
Albanien†98295243
Serbien96298244
Rumänien107248261
Bulgarien116239279
Montenegro1133217300

Balkan kostar två till fyra gånger så mycket per dag som Sydostasien, men flygresan hit är betydligt kortare, och det går att resa mellan länderna med buss. Nordmakedonien och Kosovo är billigast, badlandet Montenegro dyrast. Ölen är genomgående billig – runt 20–30 kronor – medan en enkel restaurangmåltid ofta kostar 75–115 kronor. Detaljerna finns i vilket land är billigast på Balkan.

Visum och gränser: Bulgarien och Rumänien är EU-länder och sedan 1 januari 2025 med i Schengen. Bulgarien har euro sedan 1 januari 2026. Albanien, Montenegro, Serbien, Nordmakedonien, Bosnien och Hercegovina och Kosovo står utanför både EU och Schengen, så räkna med passkontroll vid varje gräns.

Säkerhet: Inget av Balkanländerna i tabellen finns på UD:s lista över avrådan. I Georgien avråder UD från alla resor till Abchazien och Sydossetien, och resor till Ukraina, Ryssland och Belarus avråds helt eller till största delen.

Sängen – den största okända posten

En sovsal på vandrarhem är nästan alltid den billigaste sängen, men det finns ingen samlad, kontrollerbar prisstatistik för vandrarhem per land, och vi skriver därför inga belopp. Räkna så här i stället: ta dagsbudgeten ur tabellen, lägg till priset för en säng som du själv hittar på en bokningssajt för just din ort och ditt datum, och lägg sedan till transporter mellan orterna och det du vill göra – dykkurs, trekking, inträden. Sängpriset skiljer mer mellan en storstad i högsäsong och en provinsstad i lågsäsong än mellan två grannländer.

Ett räkneexempel: tre veckor i Vietnam blir 21 × 59 = 1 239 kronor för mat, öl, vatten och lokalbussar. Samma korg i Sverige kostar 21 × 458 = 9 618 kronor. Skillnaden är alltså stor redan innan boendet räknas in. Reskostnadskalkylatorn gör samma uträkning för ditt eget resmål – se reskostnadskalkylatorn.

Tre kostnader som backpackare glömmer. Uttagsavgifter: på en resa på flera månader med många små uttag kan avgifterna bli en märkbar post – läs om bankomatavgifter utomlands. Mobildata: utanför EU gäller inte svenska abonnemangs surf som hemma, se mobilsurf utomlands. Försäkring: hemförsäkringens reseskydd gäller i regel bara 45 dagar, så en längre resa kräver en förlängning eller separat försäkring.

Vilken region ska du välja?

Har du mest tid och minst pengar är Sydostasien fortfarande svaret: billigast per dag, enklast att ta sig fram och med kort visumprocess för Vietnam och Thailand. Sydasien är lika billigt på plats men kräver mer förberedelse – visum till Indien, dollarsedlar för Nepal. Andinska Sydamerika ger samma dagspris som Asien men har fler avrådda områden längs rutterna. Balkan kostar mest per dag men minst att ta sig till, och för en resa på två–tre veckor kan det väga upp. Hur mycket du behöver totalt per dag, med boende, går vi igenom i hur mycket pengar man behöver per dag utomlands.

Vanliga frågor

Vilket är det billigaste landet att backpacka i?

Vietnam, med en dagsbudget för mat, öl, vatten och lokaltrafik på runt 60 kronor enligt Numbeo. Bolivia, Indonesien, Indien och Nepal ligger nära, alla under 70 kronor. Boendet kommer ovanpå.

Hur mycket pengar behöver man per dag som backpackare i Thailand?

Runt 100 kronor för mat, en öl, vatten och lokaltrafik enligt Numbeo, plus boende och resor mellan orterna. Vid inresan utan visum kan du behöva visa minst 10 000 baht, cirka 3 000 kronor.

Behöver man visum till Nepal?

Ja, men det går att få vid ankomsten till flygplatsen i Katmandu. Det kostar 30 dollar för 15 dagar, 50 dollar för 30 dagar och 125 dollar för 90 dagar enligt Nepals immigrationsmyndighet.

Är Balkan billigare än Sydostasien?

Nej. Dagsbudgeten utan boende är 155–300 kronor på Balkan mot 60–130 i Sydostasien. Men flyget till Balkan är kortare, och på en kort resa kan totalkostnaden bli lägre.

Är det säkert att backpacka i Ecuador?

UD avråder sedan 17 juni 2026 från icke nödvändiga resor till sju provinser längs kusten, däribland Guayas och Manabí, och från alla resor nära gränsen mot Colombia. Quito och resten av högländerna finns inte med i uppräkningen, men läs UD:s reseinformation innan du planerar rutten.

Källor: Numbeo (crowdsourcade priser i svenska kronor, landsgenomsnitt, hämtade september 2026), UD, länder som UD avråder från resor till, UD, Ecuador, UD, Colombia, UD, Indien, Tourism Authority of Thailand, visumfrihet, TAT, krav på pengar vid inresa, Vietnams ambassad, visumfrihet, Indiens regering, e-visum, Nepals immigrationsmyndighet, Sri Lankas immigrationsmyndighet, ETA. Dollar och baht omräknade med 9,90 kr per dollar (Riksbanken, 25 september 2026) och 0,2969 kr per baht (open.er-api.com, 26 september 2026). Visumregler och UD:s avrådan kontrollerades 26 september 2026.