Buffé med varmrätter och sallader i blanka serveringskärl, dekorerad med vita blommor
Planera resan

Lönar sig all inclusive? Så räknar du

Vad maten skulle kosta utanför hotellet i sju länder – och när all inclusive lönar sig.

All inclusive lönar sig när tillägget är lägre än vad maten och dryckerna skulle kosta dig utanför hotellet. Enligt vår uträkning är den summan runt 200 kronor per vuxen och dag i Egypten, runt 430–450 kronor i Turkiet, Mexiko och Dominikanska republiken och runt 550–600 kronor i Spanien och Grekland. Ju dyrare landet är, desto oftare lönar sig paketet – och i Egypten och Thailand krävs ett mycket lågt tillägg för att det ska gå jämnt ut.

Talen bygger på Numbeos crowdsourcade priser från september 2026 och är landsgenomsnitt. Uppgifter per badort saknas i vårt material, och på turistorterna ligger priserna ofta högre än i landet som helhet. Se därför talen som ett golv: kostar all inclusive mindre än så per person och dag är det nästan säkert ett bra köp, kostar det mer måste du räkna själv. Nedan visar vi hur.

Så har vi räknat

Jämförelsen gäller samma hotell med frukost, mot samma hotell med all inclusive. Frukosten antar vi alltså ingår i båda fallen. Det som återstår är lunch, middag och det man dricker under dagen. För en vuxen har vi lagt ihop följande poster ur Numbeos prislista:

Varför snabbmat som lunch? Numbeos uppgift om en «enkel måltid» är orimligt hög för bland annat Spanien och Grekland, högre än i Sverige, och går emot Eurostats prisindex för restauranger. Snabbmatsmenyn är mer jämförbar mellan länderna. För ett barn har vi räknat med samma lunch, en fjärdedel av middagen för två och tre läsk – men ingen öl och inget kaffe.

Det här är en måttlig dag. Den som dricker fem öl eller beställer drinkar vid poolen hamnar högre, den som delar en pizza till lunch lägre. Vi återkommer till det.

Vad maten kostar utanför hotellet

Mat och dryck för en dag utanför hotellet, i kronor, landsgenomsnitt. Frukost ingår inte. Sammanställning: Prisnivå.se utifrån Numbeo (crowdsourcade priser), september 2026.
LandLunchHalv middag för två2 öl2 läskKaffeVattenPer vuxen och dag
Egypten4896308152199
Thailand651334214215280
Dominikanska republiken7525050202110426
Turkiet852037428377434
Mexiko9522456303712454
Spanien1132826852248547
Grekland11328211450399607
Sverige, som jämförelse110400160544714785

Skillnaderna är stora. En dag i Egypten kostar ungefär en tredjedel av en dag i Grekland, och i Thailand knappt hälften. Turkiet, Mexiko och Dominikanska republiken ligger nästan på samma nivå, medan Spanien och Grekland drar iväg – framför allt på middagen, och i Greklands fall på ölen. Hemma i Sverige skulle samma dag kosta runt 785 kronor.

Uträkningen steg för steg: en familj i Turkiet

Ta en familj med två vuxna och två barn på en vecka i Turkiet. En vuxen äter en snabbmatsmeny till lunch för 85 kronor. En trerätters middag för två kostar runt 405 kronor, så varje vuxen står för 203. Två fatöl à 37 kronor blir 74, två läsk à 14 blir 28. Lägg till en cappuccino för 37 och en vattenflaska för 7. Summan blir 434 kronor per vuxen och dag.

Ett barn äter samma lunch för 85 kronor, en fjärdedel av middagen för två, alltså 101 kronor, och dricker tre läsk för 42. Det blir 228 kronor. Hela familjen kommer då upp i 2 × 434 + 2 × 228 = 1 324 kronor om dagen, och på sju dagar 9 268 kronor.

Den siffran jämför du med prisskillnaden mellan samma resa med frukost och med all inclusive. Är tillägget för hela familjen under 9 000 kronor för veckan har ni sannolikt gjort en bra affär, även innan ni räknat med glassar, snacks och drinkar. Är det 15 000 kronor betalar ni för bekvämligheten.

Mat och dryck utanför hotellet under en vecka, i kronor, landsgenomsnitt. Barn enligt modellen ovan. Sammanställning: Prisnivå.se utifrån Numbeo (crowdsourcade priser), september 2026.
LandPar, per dagPar, 7 dagarFamilj 2+2, per dagFamilj 2+2, 7 dagar
Egypten3982 7866144 298
Thailand5603 9208666 062
Dominikanska republiken8525 9641 3129 184
Turkiet8686 0761 3249 268
Mexiko9086 3561 4129 884
Spanien1 0947 6581 75812 306
Grekland1 2148 4981 87213 104

Brytpunkten: jämför med tillägget, inte med totalpriset

Det vanligaste misstaget är att jämföra två annonspriser för olika hotell. Ett billigt hotell med frukost i en stad och ett dyrare all inclusive-hotell vid en strand är inte samma resa. Räkna i stället så här:

  1. Välj ett hotell och en vecka. Ta fram priset med frukost (eller halvpension) och priset med all inclusive.
  2. Dra det ena från det andra. Det är tillägget.
  3. Dela med antalet personer och nätter, eller jämför direkt med veckosumman i tabellen.
  4. Justera för hur ni faktiskt äter och dricker, och för var hotellet ligger.

Har hotellet bara halvpension att välja på, ingår middagen redan. Då ska tillägget för all inclusive i stället jämföras med lunch och dryck, vilket i Turkiet blir ungefär 230 kronor per vuxen och dag enligt samma modell. Hur paketresor och egen bokning jämförs i stort går vi igenom i charter eller egen resa.

Varje extra öl flyttar brytpunkten. Dricker en vuxen fem öl om dagen i stället för två ökar kostnaden utanför hotellet med runt 111 kronor per dag i Turkiet, 171 i Grekland, 102 i Spanien, 84 i Mexiko och 45 i Egypten. För ett par under en vecka i Grekland blir det 2 394 kronor mer – ofta tillräckligt för att tippa kalkylen till all inclusive.

När all inclusive lönar sig

I de dyrare länderna. I Spanien och Grekland kostar en måttlig dag utanför hotellet 550–600 kronor per vuxen, och där räcker ett rätt högt tillägg för att all inclusive ska gå jämnt ut. Det gäller särskilt dig som dricker öl, eftersom en fatöl på restaurang kostar runt 57 kronor i Grekland.

När hotellet ligger isolerat. Här är Mexiko och Dominikanska republiken speciella. En taxiresa på tio kilometer kostar enligt Numbeo runt 307 kronor i Mexiko och 258 i Dominikanska republiken, mot 99 i Turkiet och 33 i Egypten. Ska ni åka taxi in till en ort och tillbaka för varje middag försvinner mycket av det ni sparar på maten. Vi jämför de två länderna närmare i Mexiko eller Dominikanska republiken.

Med barn. Barn dricker läsk, äter mellanmål och vill ha glass. Det är små belopp var för sig, men de räknas inte i vår modell. Kontrollera också om barnen har ett lägre tillägg än de vuxna i prislistan – då flyttas brytpunkten ytterligare till paketets fördel. Fler tips finns i resa billigt med barn.

När budgeten måste hålla. Med all inclusive vet ni i förväg vad veckan kostar, vilket har ett värde i sig för den som annars riskerar att dra över.

När all inclusive inte lönar sig

I de billigaste länderna. I Egypten kostar en hel dag med lunch, middag, två öl och kaffe runt 200 kronor per vuxen enligt Numbeo. Ett par betalar under 2 800 kronor för veckan. Det är svårt att hitta ett tillägg som slår det, även om priserna på badorterna ligger en bit över landsgenomsnittet. I Thailand är läget liknande med runt 280 kronor per dag. Där är det ofta billigare, och roligare, att äta ute.

För den som vill se sig om. Gör ni utflykter halva dagarna betalar ni för luncher ni aldrig äter. Detsamma gäller korta resor, där första och sista dagen ofta går åt till resor.

För den som äter lite eller dricker lite. Hoppar du över lunchen och nöjer dig med vatten till maten sjunker kostnaden utanför hotellet med ungefär en tredjedel, i Turkiet från 434 till 275 kronor per vuxen och dag, och brytpunkten sjunker lika mycket.

Det som kalkylen inte fångar

Numbeos tal är landsgenomsnitt och bygger på vad användare själva rapporterar. De är ungefärliga, och på turistorter brukar restaurangerna ta mer betalt än i resten av landet. Det talar för att vår modell snarare underskattar kostnaden utanför hotellet – och för att all inclusive lönar sig lite oftare än tabellen antyder.

Å andra sidan är all inclusive sällan helt allt. Kontrollera vad som ingår, för det varierar mellan hotellen: ibland bara lokala drycker, vissa tider på dygnet och buffé snarare än à la carte. Importerad sprit, vissa restauranger och ibland kaffe från espressomaskin kan kosta extra. Dricks ingår sällan, se dricks i olika länder. Och säsongen påverkar tillägget lika mycket som grundpriset, se lågsäsong eller högsäsong.

Vill du göra samma uträkning för ett annat land kan du använda reskostnadskalkylatorn, och prisnivån på plats i fler länder jämförs i billigaste charterresmålen.

Vanliga frågor

Lönar sig all inclusive i Turkiet?

Ofta, om tillägget är lägre än runt 430 kronor per vuxen och dag. Så mycket kostar enligt Numbeo lunch, middag, två öl, två läsk, kaffe och vatten utanför hotellet i Turkiet, räknat på landsgenomsnitt från september 2026.

Lönar sig all inclusive i Egypten?

Sällan, räknat i pengar. En dag med lunch, middag och dryck utanför hotellet kostar runt 200 kronor per vuxen enligt Numbeos landsgenomsnitt, så tillägget måste vara mycket lågt för att all inclusive ska gå jämnt ut.

Hur räknar man ut om all inclusive lönar sig?

Ta prisskillnaden mellan samma hotell med frukost och med all inclusive, och jämför den med vad lunch, middag och dryck skulle kosta på orten under lika många dagar. Är tillägget lägre, lönar sig all inclusive.

Var lönar sig all inclusive mest?

I de dyrare länderna, som Grekland och Spanien, där en måttlig dag utanför hotellet kostar 550–600 kronor per vuxen, och på hotell långt från restauranger där taxin blir dyr, som ofta är fallet i Mexiko och Dominikanska republiken.

Källor: Numbeo, levnadskostnader per land, Eurostat, prisnivåindex (prc_ppp_ind_1). Numbeos priser bygger på crowdsourcade uppgifter, hämtades i september 2026 i svenska kronor och ska läsas som ungefärliga landsgenomsnitt; priser per badort ingår inte. Uträkningarna är Prisnivå.se:s egna och bygger på delposter avrundade till hela kronor. Paket-, hotell- och tilläggspriser anges inte eftersom de varierar med hotell, datum och arrangör.