Tre jordglober i olika storlekar i varmt lampljus
Jämför & topplistor

Prisnivå i världens länder – hela listan

Allmän prisnivå plus restaurang, mat och alkohol i 162 länder, med Sverige som 100.

Av de 162 länder i tabellen nedan är 16 dyrare än Sverige enligt Världsbankens senaste jämförelse. Dyrast är Island (143) och Schweiz (142), med Sverige som 100. Längst ner bland länderna med trovärdiga tal ligger Egypten på 17, följt av Nigeria, Indien och Pakistan på runt en fjärdedel av den svenska nivån.

Tabellen visar fyra tal per land: den allmänna prisnivån för allt hushållen köper, och tre delar av den – restaurang och hotell, livsmedel och alkohol. De fyra talen pekar inte alltid åt samma håll, och det är just där det blir intressant. Ett land kan vara billigt i stort men ha öl till svenskt pris, eller vara dyrt i stort men ha billiga restauranger.

Så läser du indexet

Sverige är 100 i varje kolumn. Ett land med 60 har priser som ligger 40 procent under de svenska, ett land med 120 ligger 20 procent över. Spanien har allmän prisnivå 76: det som kostar 100 kronor hemma kostar i genomsnitt 76 kronor där. Thailand ligger på 36, alltså drygt en tredjedel.

Indexen gäller hela landet. Huvudstäder och turistorter ligger nästan alltid över landets snitt, så en vecka i Bangkok eller Barcelona blir dyrare än talet antyder. Indexet säger heller inget om flyget dit. Tabellen går att sortera om genom att klicka på kolumnrubrikerna, och varje land länkar till vår guide med mer om priserna på plats.

Två källor och två årtal

Kolumnen «Allmän prisnivå» kommer från Världsbankens databas World Development Indicators. Talet är köpkraftsparitet för hushållens konsumtion delat med växelkursen, för 2025. För 18 länder finns bara 2024, och de är märkta med ett kors. Korgen är bred: mat, boende, el, kläder, transporter, vård och allt annat hushållen lägger pengar på.

De tre andra kolumnerna kommer från Världsbankens International Comparison Program (ICP), den stora prisjämförelse där statistikmyndigheter i nästan alla länder samlar in priser på samma varor. Senaste omgången gäller 2021. Den är den enda källan som delar upp prisnivån i kategorier för hela världen, men den är fyra år äldre än den allmänna nivån.

Det förklarar de flesta konstigheter i tabellen. Sedan 2021 har valutor som den japanska yenen, det egyptiska pundet och den nigerianska nairan fallit kraftigt, och då faller också prisnivån räknad i kronor. Japan låg på 95 i ICP:s hushållskorg 2021 men på 76 i den allmänna nivån 2025. Åt andra hållet har USA gått från 89 till 111, när dollarn stärktes mot kronan. Korgarna är inte exakt desamma, men skillnaden är för stor för att bara bero på det. För europeiska länder finns nyare kategoridata från Eurostat för 2025, och dem använder vi i artiklarna om matpriser i Europa och restaurangpriser i Europa.

Prisnivå i 161 länder, Sverige = 100. Allmän prisnivå: Världsbanken (köpkraftsparitet för hushållens konsumtion delat med växelkursen), 2025 († = 2024, ‡ = Eurostat 2025 där Världsbankens tal har ett valutafel). Restaurang, livsmedel och alkohol: Världsbankens International Comparison Program 2021. Licens CC BY 4.0.
#LandAllmän prisnivåRestaurang och hotellLivsmedelAlkohol
1Egypten17164667
2Nigeria23297351
3Indien252242106
4Pakistan262043–
5Bhutan27165653
6Nepal282148134
7Rwanda29294588
8Vitryssland312844–
9Tanzania †31194775
10Ukraina31255242
11Uzbekistan31305347
12Bangladesh322262–
13Madagaskar32185059
14Indonesien342565142
15Laos †34276483
16Algeriet35195267
17Azerbajdzjan35284452
18Gambia †35265974
19Thailand36246294
20Etiopien †37175456
21Vietnam †37205775
22Burkina Faso37305569
23Mali37376194
24Zambia37224951
25Mongoliet37255582
26Malaysia371760150
27Benin37337176
28Libyen37–––
29Niger38387270
30Tunisien †38194780
31Kenya38256795
32Lesotho39386156
33Ryssland †39–––
34Kirgisistan †39294952
35Filippinerna40276763
36Kamerun40346471
37Kambodja41276582
38Kazakstan41274744
39Nicaragua41275980
40Uganda41345584
41Togo42427157
42Paraguay42275746
43Tchad42396387
44Dominikanska republiken42456696
45Fiji435069129
46Guinea-Bissau43337362
47Senegal43377194
48Bolivia43285070
49Elfenbenskusten43426669
50Botswana44556690
51Georgien44295954
52Republiken Kongo44328157
53Angola44246248
54Brunei453874–
55Armenien45305460
56Nordmakedonien45325550
57Colombia45385766
58Namibia46376758
59Ghana46278167
60Surinam46335878
61Bulgarien ‡47366856
62Marocko473367108
63Sydafrika48346457
64Mauritius48477590
65Moçambique †48275970
66Ecuador494572113
67Bosnien och Hercegovina49446757
68Centralafrikanska republiken495387119
69Timor-Leste49–––
70Guatemala49236772
71Jordanien503572101
72Turkiet503954104
73Burundi512061126
74Brasilien51285954
75El Salvador52436481
76Guyana523592112
77Oman523979130
78Irak †53316879
79Kina534894134
80Gabon53388963
81Honduras54446871
82Bahrain544187184
83Rumänien54465953
84Montenegro55447075
85Panama55447966
86Djibouti553193131
87Saudiarabien554393–
88Moldavien56335351
89Ekvatorialguinea †56419767
90Serbien56457367
91Chile57589167
92Peru60396566
93Kap Verde604272105
94Belize604780134
95Polen61566156
96Albanien †61357175
97Trinidad och Tobago638397138
98Seychellerna637095154
99Dominica6443116116
100Ungern64477351
101Comorerna6443119147
102Mexiko65487365
103Kroatien65608372
104Saint Lucia6559124117
105Kuwait666294–
106Jamaica68418981
107Grenada685312198
108Sydkorea6880148112
109Litauen69557567
110Maldiverna693975–
111Saint Vincent och Grenadinerna6972110140
112Lettland69628379
113Costa Rica695190102
114Slovakien71618160
115Portugal72538671
116Libanon72358356
117Grekland72669095
118Cypern74679372
119Papua Nya Guinea74–––
120São Tomé och Príncipe †74359168
121Slovenien74668564
122Tjeckien74447663
123Samoa75–––
124Spanien76638359
125Förenade Arabemiraten7663100155
126Kiribati †76–––
127Malta76719978
128Japan768413988
129Uruguay805010187
130Italien81839056
131Hongkong825312299
132Estland84718380
133Tonga86–––
134Singapore874094165
135Antigua och Barbuda905211686
136Tyskland90858953
137Frankrike91899362
138San Marino92–––
139Qatar †936092179
140Österrike94799152
141Nederländerna96928361
142Belgien96949072
143Nya Zeeland9898102108
144Kanada1008610699
145Sverige100100100100
146Finland10010096135
147Salomonöarna102–––
148Storbritannien102758089
149Australien104106108151
150Norge106125127161
151Palau106–––
152Luxemburg10910110665
153USA111818573
154Haiti113–––
155Irland11398101124
156Danmark11611710289
157Israel117122138127
158Vanuatu †129–––
159Bahamas †136–––
160Schweiz14213014082
161Island143124118176

Med i tabellen betyder inte resetips. Listan tar med länder dit UD avråder från alla resor, bland andra Ryssland, Belarus, Libyen och Haiti, och de flesta delar av Ukraina. I många andra länder gäller avrådan vissa regioner. Läs alltid UD:s reseinformation innan du bokar.

De 16 länder som är dyrare än Sverige

Över 100 ligger Island (143), Schweiz (142), Bahamas (136), Vanuatu (129), Israel (117), Danmark (116), Irland och Haiti (113), USA (111), Luxemburg (109), Palau och Norge (106), Australien (104), Storbritannien och Salomonöarna (102) samt Finland, som i praktiken ligger på exakt svensk nivå. Hela resonemanget om toppen finns i artikeln om världens dyraste länder.

Men USA och Storbritannien är inte dyrare än Sverige vid restaurangbordet. Restaurang ligger på 81 och 75, livsmedel på 85 och 80 i ICP 2021. Det som drar upp deras allmänna nivå är boendet, som i samma dataset ligger på 116 respektive 130, och i USA:s fall en starkare dollar sedan 2021. För en turist som betalar hotell är boendet förstås inte oviktigt, men den dagliga maten kostar mindre än hemma.

Billigast: Nordafrika, Sydasien och Afrika söder om Sahara

Egypten (17), Nigeria (23), Indien (25) och Pakistan (26) ligger lägst. Därefter kommer Bhutan (27), Nepal (28) och Rwanda. Hela 73 av de 162 länderna ligger under 50, alltså mer än hälften billigare än Sverige.

Bland de stora resmålen är Thailand (36), Vietnam (37, år 2024), Indonesien (34) och Malaysia (37) billigast. I Medelhavet ligger Turkiet på 50, klart under Grekland och Portugal på 72. Var pengarna räcker längst på en lång resa går vi igenom i billigaste långresmålen.

Där alkoholen kostar som hemma

Alkoholkolumnen är den som oftast går emot resten. I Nepal är den allmänna nivån 28 men alkoholen 134, alltså dyrare än i Sverige. Samma mönster finns i Indonesien (34 mot 142), Malaysia (37 mot 150) och Indien (25 mot 106). I Thailand ligger alkoholen på 94, nästan på svensk nivå, trots att landet i övrigt kostar en tredjedel. Höga punktskatter, importtullar och religiösa regler gör drycken dyr även där allt annat är billigt. I Gulfländerna är det ännu tydligare: Bahrain 184 och Qatar 179.

Åt andra hållet går Centraleuropa. I Österrike (52), Tyskland (53) och Italien (56) kostar alkohol ungefär hälften av det svenska, trots att den allmänna nivån ligger på 81–94. Schweiz är dyrast i Europa totalt men har alkohol på 82. Grannarna i norr är undantaget: Finland ligger på 135 och Norge på 161. Mer om det i vår jämförelse av alkoholpriser i Europa.

Äta ute är billigare än att handla mat

Jämför kolumnerna för restaurang och livsmedel, så syns ett mönster som håller nästan överallt: i fattigare länder är restaurangen mycket billigare än matbutiken, räknat mot Sverige. I Egypten ligger restaurang på 16 och livsmedel på 46. Förklaringen är att en restaurangmåltid mest är arbetskraft och hyra, som följer lönerna i landet, medan ris, olja och kaffe köps och säljs på en världsmarknad.

Östasien visar det tydligast. I Japan kostar livsmedel 139 och i Sydkorea 148, alltså mer än i Sverige, men restaurangerna ligger på 84 respektive 80. I Taiwan är livsmedel 102 och restaurang 35. Den som reser dit och äter ute betalar mindre än den som lagar mat i ett hyrt kök.

Rader att läsa med försiktighet

Två länder har vi rättat. Världsbankens tal för Liberia och Bulgarien blev orimligt låga när köpkraftsparitet och växelkurs visade sig vara angivna i olika valutor – Liberia använder både liberiansk och amerikansk dollar, och Bulgarien bytte till euro 2026. Liberia står därför inte i listan, och för Bulgarien visar tabellen Eurostats tal för 2025, 47.

Haitis 113 ska också läsas med stor försiktighet. Några länder saknar allmän nivå helt, bland dem Sri Lanka och Argentina, och står därför inte i listan. Hur prisnivå mäts och varför talen skiljer sig förklarar vi i vad är prisnivå.

Vanliga frågor

Vilket land har lägst prisnivå i världen?

Egypten har lägst allmän prisnivå bland länderna med tillförlitliga tal, 17 med Sverige som 100 enligt Världsbanken 2025. Nigeria, Indien och Pakistan ligger strax över, på 23–26.

Hur många länder är dyrare än Sverige?

Sexton av de 162 länderna ligger över Sverige i Världsbankens jämförelse för 2025, med Island och Schweiz högst. Finland ligger i praktiken på samma nivå som Sverige.

Varför är USA dyrare än Sverige men restaurangerna billigare?

Den allmänna nivån för USA gäller 2025 och drivs upp av boendekostnader och en starkare dollar, medan restaurangtalet på 81 gäller 2021. Dricks och försäljningsskatt kommer dessutom ovanpå menypriset i USA.

Ingår hotell i indexet?

Hotell ingår i kolumnen «Restaurang och hotell», tillsammans med restauranger och kaféer, så kolumnen är inget rent hotellpris. Den allmänna nivån bygger på vad landets egna hushåll köper, och där är boende hyror och el, inte hotellnätter.

Källor: Världsbanken, World Development Indicators (PA.NUS.PRVT.PP och PA.NUS.FCRF), år 2025 eller 2024, CC BY 4.0; Världsbanken, International Comparison Program 2021, CC BY 4.0; Eurostat, prisnivåindex (prc_ppp_ind_1), år 2025; UD:s avrådan, läst 26 september 2026. Alla index är omräknade av Prisnivå.se så att Sverige = 100.